Pages

9 Aralık 2010 Perşembe

Chihuahua

Sabah kahvaltimiz sırasında konu yine köpeklerden açıldı ve yine Dağhan ile başladık bilgisayardan köpekleri araştırmaya :) Yoğunlaştığımız tür de Chihuahua oldu...O kadar küçük, o kadar tatlılar ki, sevmemek mümkün değil :))

Chihuahua'nın çıkış yeri Meksika ve 1500'ler civarı...
Bu bebek ile ilgili evcilkopekler'de bulduğum bilgileri paylaşmak istiyorum;


"Chihuahua iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına imkan verir.

İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır.

Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister.

Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Sonuçta kaçamayacak kadar küçüktür.

Chihuahua savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder.
Chihuahua'nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı şüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekle anlaşabilir.

Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir. Egzersize ihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalı tutulması hatalı olur. "

Belki aranızda bu bebeği alıp beslemek isteyenler vardır, hatta belki besleyenler vardır...
Var ise onlardan geri dönüş almayı çok isterim :))

evcilkopekler.com

9 yorum:

Chilek dedi ki...

Çok tatlılar ya sabah bende arkadaşımın Beagle'ını sevip geldim iş yerine:) Hayvanları çok seviyorum keşke birde yeterince koruyabilsek bu güzellikleri:(

M¥PriNcessS dedi ki...

cnm Chihuahua diye harika bir film var bu filmi şiddetle tavsıye ederim izledikten sonra kesin daha çok almak istiyeceksin :) çok eğlenceli bir film.. sevgiler ;)

Selin Ergeçer dedi ki...

Chilekcim keşke yani ne kadar isterdim bilemezsin bütün hayvancıkları koruyup kollayabilmeyi...Güne harika başlamışsın;çakal carlos'la başlayan gün süper geçer eminimmm :)))

Sevgili MyPriNcesss,hiç duymamıştım bu filmi,hemen edinip izleyeceğim :) paylaşımın için çook teşekkürler :))

Meyra dedi ki...

chihuahua arkadaşımın köpeği adı limon:)) limon gibi şarkı söyleyince ağlıyor yüzünü ekşitiyor öyle tatlı bişeyki selincim
bir post hazırlarım yakında;)

Selin Ergeçer dedi ki...

Meyracimm yerim ben o limonu :)) Kesinn tatlilar tatlisi birseydir :) en kisa zamanda postu bekliyorum, cok merak ettim :))

Kiraz Çekirdeği dedi ki...

Size fikir veremeyeceğim ama çok tatlı olduğunu söyleyebilirim tam çocuk gibiymiş :)

Selin Ergeçer dedi ki...

Sevgili Kiraz Çekirdeği, evet ben de onu duydum,çocuk gibi ilgi bekliyorlarmış :)

katerina karamollaoglu dedi ki...

Almak isterım

katerina karamollaoglu dedi ki...

Almak isterım

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...