Pages

30 Haziran 2014 Pazartesi

NEW YORK CITY & HELİKOPTER TURU

Çok değil daha yaklaşık 1 ay önce oradaydım aslında ama bu, NY'u deli gibi özlememe engel değil, engel olamıyor işte. Bu nasıl bir aşk bilmiyorum zaten mantık çerçevesinde kalarak da açıklayamıyorum bu tutkuyu. Herhalde bir önceki hayatımda orada yaşıyordum ne bileyim ya da öyle bir şey işte :)
Eski fotograflarıma bakarken bunlardan bir post yapmalıyım dedim. Hem bu sefer helikoptere de bindik NY'da. O kadar güzel fotograflarım oldu ki anlatamam. Bu şehir yukarıdan da çok güzel. Bu postta helikopter detaylarından da bahsedeceğim.
Ama önce... Gelin sokaklarında bir tur atalım... 

İlk görsel Pret a Manger'dan... Benim çok sevdiğim, hızlı bir atıştırmalık ve kahve için uğrayabileceğiniz güzel bir mekan. Ve eğer uğrarsanız mutlaka çikolatalı kruvasanından yemeden dönmeyin. Bu arada aşağıdaki görsel bir pazar sabahı sakinliğinde, saat 11:00 olsun da mağazalar açılsın diye beklerken çekildi. Ne kadar huzur dolu değil mi :)Burası da 6. Cadde, 6th Av yani namı diğer Avenue Of the Americas...Bizim otele çok yakın olduğu için ayrı bir yeri vardır gönlümde. E tabii Magnolia Bakery'nin de bu cadde üzerinde olması, bu caddeye sempatimin artmasına yol açmadı desem yalan olur :)


Meşhur Central Park. Her daim gidebileceğim, yazın çimlerine uzanıp huzur dolacağım, kışın da karlar altında yürüyüş yapabileceğim çok sevdiğim bir park. Hala el yapımı olduğuna inanasım gelmiyor. Biz varolan parkların değerini bilmiyorken, insanlar şehrin göbeğinde böyle kocaman bir nefes alanı yapmışlar ya, helal olsun demeden geçemiyorum. Gerçekten de yeşiller nasıl yeşil :) Bu arada bir öğlen Dean&Delucadan bir sandviç,soğuk yiyecek,içecek ve tatlı alarak bu eşsiz mekanda piknik yapmayı atlamayın :) Ve eğer kışın giderseniz, Loeb Boat House'da da güzel bir yemek yiyebileceğinizi unutmayın...
Ve NY'un eşsiz geceleri...Hani hiç uyumayan şehir derler ya, gerçekten öyle bir yer işte. Her an ışıl ışıl, her an cıvıl cıvıl...Ve aşağıda meşhur Times Square...Burası da Madison Square Park'ın orası. Yani Eataly'nin önünden Empire State manzarasıyla bir kare...Ve gelelim meşhur helikopter turumuza. Eğer NY'a yolunuz düşerse mutlaka bu turu yapın derim ben. Gerçekten de çok etkileyici, çok büyüleyici görüntüler görme şansınız oluyor. Aslında biz şansa yaptık bu turu. Önce inip kalkan helikopterleri gördük, olurdu olmazdı derken hadi dedik yapalım. Aslında bilgi almak için girdik ama tabii ki bizi kolayca ikna ettiler, e bizim de dünden razı olmamız bu işi kolaylaştırmadı değil :) Tabii başkaları önceden rezervasyon yaptırıp gelmişler, bizimki spontan geliştiği için 1,5 saat sonrasına randevu verdiler bize. Bu arada biz en kısa turu seçtik. 15 dakika civarında sürüyor. Helikoptere binmeden önce çantanızı ve eşyalarınızı kilitli bir dolaba yerleştirmenizi istiyorlar. Bizim 15 dakikalık turumuzda bizi Hudson Nehri boyunca gezdirdiler. Köprüleri, Özgürlük Heykelini, Central Parkı, Empire State ve Chrysler Binasını yukarıdan görme şansınız oluyor. Tur sırasında size önemli bilgiler anlatıyorlar. Bizim helikopterde biz 6 kişiydik. Burada kritik olan pilotun hemen arkasına oturmamanız. Oraya oturduğunuz taktirde hep ters gidiyorsunuz. Tabii bu pek de elinizde olmayabilir çünkü sizi sürekli birileri yönlendiriyor. Ben şanslıydım, beni en öne, pilotun yanına oturttular. Dolayısı ile hep çok güzel bir manzaram oldu :) Ve fikir vermesi için yazıyorum. Bu 15 dakikalık turun ücreti 150 Dolar + KDV idi. Bu arada sıranızın gelmesini beklerken size özel fotograf hizmeti satmaya çalışıyorlar. Biz tabii hemen satın aldık. Sandık ki yukarda da fotografçı yanımızda olacak ve helikopterin içinde güzel fotograflarımız olacak. Oysa ki durum öyle değilmiş. Sadece siz helikoptere binene kadar ve indikten sonra çekimler yapılıyor. Yani bilseydik belki de almazdık. Karar size kalmış. 
İşte o muhteşem karelerden sadece birkaçı...
İşte böyle anılarımız fotograflarımız olmuş NY'da :)))
Bu postu yaparken yine fark ettim ki çok özledim. Her köşesini, her sokağını özledim. 
İnsanın bu kadar uzak bir yeri bu kadar sevmesi şans mı şanssızlık mı bilemiyorum, siz karar verin :))

3 yorum:

Meyra dedi ki...

aslında NY beni hiç çekmez! nedendir bilmem ama merak etmediğim bir şehir.Fakat senin tatil postlarını ve paylaşımlarını görünce, üzerine bu kadar sevgiyle bahsedince merak etmemek elde değil selincim:) özellikle helikopter görüntüleri gel gör beni diyor:)

SİHİRLİ OKLAVA dedi ki...

Helikopter olayını sevdim ben :)

Selin Ergeçer dedi ki...

Meyra, yani kesinlikleee git bi gor :))))) tabii bilemiyorum herkes benim gozumle mi gorur ama bence begenirsin...

Sihirli Oklava,sevilmez mi,en sevilesi taraf o :))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...