Pages

19 Ocak 2012 Perşembe

KÜRK VE DERİ FUARI KARŞITI AÇIKLAMABiraz önce takip ettiğim blogları gezerken sevgili chercheve nin blogunda rastladım bu yazıya... Yazıyı aynen paylaşmak istedim...
Duyarlı bloger dostlarımızın da paylaşması dileği ile...

İSTANBUL BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU VE KÜRKE HAYIR PLATFORMU'NUN 17-19 OCAK 2012 KÜRK VE DERİ FUARI ORTAK BASIN AÇIKLAMASIDIR.17/18/19 Ocak 2012 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar alanında gerçekleştirilecek olan "İSTANBUL DERİ & KÜRK 2012" fuarını protesto metnimiz, gerekçelerimizle, basın ve kamuoyu ile paylaşılır.


Kürk ve deri kullanımının artık eski çağlarda olduğu gibi zenginlik ve statü sembolü değil; cehalet, bilinçsizlik, görgüsüzlük ve duyarsızlık" olarak algılanmaya başladığını hemen hemen herkes biliyor.

Teknoloji ve iletişim çağının zirve yaptığı günümüzde, kürk ve deri ürünlerinin nasıl elde edildiği de artık herkesin bilgisi dahilinde bir gerçektir. Kürklü hayvanların, (biz kürk hayvanları demiyoruz) doğdukları andan itibaren güneşsiz, topraksız suni ortamlarda aylarca tutularak ağır eziyet altında geçen süreler sonunda daha acılı ve korkunç olan; elektrik verilmesi, canlıyken başlarına vurularak etkisizleştirilip, diri diri kürk ve derilerinin üzerlerinden soyulduğunu bilmeyen neredeyse yoktur. Bu insanlık dışı üretim ve işleme sürecine seyirci kalmak, hatta üreterek, satarak, satın alarak ya da susarak dahil olmak, sorumluluk bilincine sahip merhametli kişilerin asla kabul edemeyeceği bir tavırdır. Kürk hammaddelerinden bazılarının kedi, köpek, tavşan, tilki olduğunu bilen pek çok kişi; kendisine daha uzak olan, günlük hayatta rastlamadığı mink, vizon, samur gibi hayvanların da varlığını artık biliyor.


Canlıların yaşam hakları doğumla başlar ve biri diğerinden üstün kılınamaz.


Hele ki "KÜRK" kullanmak için öne sürülebilecek hiç bir tartışma götürür mazeret yoktur.

Kürk vahşetinin tamamen sonlandırılması için çalışmalarımız her platformda devam edecektir.


Türkiye'nin en büyük metropolünde bütün bu gerçeklerden habersizmiş gibi "korkunç cehalet ve vahşet ürünlerini" sergilemekten çekinmeyen "İSTANBUL DERİ&KÜRK 2012" fuarını bu nedenlerle protesto ediyor, bütün bilinçli, duyarlı insanları da bilinçli seçimler yapmaya ve protestomuza katılmaya davet ediyoruz.

Değerli basın mensupları, sosyal ağlardaki dostlarımız, duyarlı halkımız ve meslektaşlarımızla paylaşırız.


KÜRKE HAYIR PLATFORMU

İSTANBUL BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU

4 yorum:

esra dedi ki...

Canlıların yaşam hakları doğumla başlar ve biri diğerinden üstün kılınamaz.
hayvancıkları katletmeye kimsenin hakkı yok !!!

Chilek dedi ki...

Canım yüreğine sağlık yarın köşemde yerini bulacaktır, bitsin artık bu katliam yeter ki!

mefisto dedi ki...

tüm potansiyeliyle katliama yönelen, cinayeti meşrulaştıran, bir nevi spora ya da statüsünü ispat çabasına dönüştüren başka bir canlı daha yok. mağarada yaşadığımız dönemlerden bugüne, manen bir gram bile evrimleşemedik. binlerce yıl önce de öldürdüklerimizin kemiklerini boyunlarımıza asardık, şimdi de asıyoruz. hala bu kadar vahşi oluşumuz acınası, değil mi?

b3ngü dedi ki...

Chilek'e anlattım ve sen de duymalısın bence. Çok takdir ediyorum seni de yüreğini de sorumluluk duygunu da. Hayvanların yeri o kadar özel ki bende. Ve hala birilerinin duyarlı olduğunu görmek çok güzel.
Ben de en kısa sürede üzerime düşeni yapacağım inşallah çünkü gerçekten de "Canlıların yaşam hakları doğumla başlar ve biri diğerinden üstün kılınamaz" ve hepsinin ötesinde onlara Allah tarafından verilen bu hakkı keyfi sebeplerle ellerinden almak bizim haddimiz değildir, insan(!)lık değildir...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...